Obchody 100-lecia Niepodległości

Łowicz w drodze do Niepodległej

W związku z przypadającą na 2018 rok setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”.                                            Dlatego 14 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klasy IV i V wybrali się na wycieczkę do Muzeum w Łowiczu i wraz z opiekunami p. W. Kalugą, p. J. Gabryelczyk i p. K. Bursiak wzięli udział w lekcji historycznej pt. „Łowicz w drodze do Niepodległej”.

W trakcie zajęć przedstawione zostały nam zagadnienia związane z odzyskaniem niepodległości Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Łowicza. Omówiona została działalność różnorodnych politycznie środowisk polskich, ich koncepcje organizacji przyszłego państwa oraz strategie walki o ich urzeczywistnienie.               Ukazane zostały postawy mieszkańców Łowicza wobec wydarzeń 1918 r., udział w tworzeniu struktur władzy państwowej i atmosfera pierwszych dni Niepodległości.

Lekcję zrealizowano w oparciu o stałą ekspozycję historyczną w Muzeum i wzbogacono prezentacją multimedialną. Zajęcia bardzo zainteresowały naszych uczniów.