Regulamin świetlicy

Regulamin świetlicy szkolnej

w Szkole Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich

w Bielawach

Uchwalono na podstawie art. 105 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59)

Postanowienia ogólne

Świetlica jest integralną częścią szkoły w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły.

Cele i zadania świetlicy

Wychowawcy w świetlicy szkolnej zapewniają dzieciom i młodzieży:

• Zorganizowaną opiekę wychowawczą, pomoc w nauce oraz odpowiednie warunki do nauki własnej, rekreacji i rozwijania własnych zainteresowań.
  • Kształtują nawyki kultury osobistej i współżycia w grupie
  • Rozwijają zainteresowania i zdolności
  • Wdrażają do samodzielnej pracy umysłowej
  • Udzielają pomocy w nauce
  • Organizują właściwy i kulturalny odpoczynek
  • Współdziałają ze szkołą, domem oraz środowiskiem lokalnym.

Do zadań świetlicy należy:

• Organizowanie opieki, pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy
  • Organizowanie gier i zadań ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny
  • Odkrywanie i rozwijanie zainteresowań
  • Stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnych rozrywek, kształcenie nawyków kulturalnego życia codziennego
  • Upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia.
  • Rozwijanie samodzielności i samorządności
  • Współdziałanie z nauczycielami, rodzicami oraz instytucjami społecznymi
  • Zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania ww. zadań

Założenia organizacyjne

Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy w godzinach 6.45-16.00 od poniedziałku do piątku.

Uczniowie do świetlicy szkolnej kwalifikowani są na podstawie kart zgłoszeń, które wypełniają rodzice/ prawni opiekunowie. Karty zgłoszenia są do pobrania na stronie szkoły, w świetlicy.

Dziecko ze świetlicy może być odebrane tylko przez rodziców/ prawnych opiekunów oraz wyznaczone przez nich osoby wpisane do karty zgłoszenia.

Każda zmiana decyzji rodziców/ prawnych opiekunów, dotycząca pobytu dzieci w świetlicy, musi być przekazana w formie pisemnej.

Prawa uczestnika świetlicy

• Prawo wyboru zajęć zgodnie z zainteresowaniem i uczestnictwa w tych zajęciach
  • Korzystanie z pomocy w odrabianiu pracy domowej
  • Wpływ na planowanie pracy świetlicy
  • Korzystanie z zasobów świetlicy

Obowiązki uczestnika świetlicy

• Udział w zajęciach
  • Nieopuszczania świetlicy szkolnej bez uprzedniego zgłoszenia wychowawcy (osoby, które chcą zwolnić się z zajęć świetlicowych muszą dostarczyć pisemną zgodę rodziców)
  • Dbania o porządek i wystrój świetlicy
  • Poszanowania sprzętu i wyposażenia świetlicy
  • Kulturalnego zachowania się w trakcie zajęć świetlicowych, respektowania poleceń nauczyciela wychowawcy
  • Przebywania w miejscu, które wyznaczył nauczyciel świetlicy oraz nie oddalania się od grupy podczas wyjść poza salę świetlicową
  • Przestrzegania regulaminu świetlicy

Nagrody i wyróżnienia, kary

• Zgodnie ze Statutem szkoły

Współpraca z rodzicami

• Bezpośredni kontakt ( rozmowy), gdy rodzice odbierają dzieci osobiście.
  • Korespondencja z rodzicami ( dzienniczek ucznia , e-dziennik)
  • Rozmowy telefoniczne
  • Rozmowy podczas dni otwartych i zebrań z rodzicami

Dokumentacja świetlicy

• Roczny plan pracy świetlicy
  • Regulamin świetlicy szkolnej
  • Tygodniowy rozkład zajęć
  • Elektroniczny dziennik zajęć
  • Karty zgłoszeń
  • Roczne sprawozdanie z działalności świetlicy

Procedury COVID-19

• Do świetlicy może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz, gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do świetlicy i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
  • Przed wejściem na salę uczeń dezynfekuje ręce środkiem dezynfekującym
  • Uczniowie wchodzą na świetlicę w maseczkach/ przyłbicach
  • Uczniowie zajmują miejsca wyznaczone przez nauczyciela ( dwóch uczniów z tej samej klasy przy stoliku)
  • Uczeń siedząc przy stoliku może zdjąć maseczkę/ przyłbicę
  • Wychodząc do części wspólnej szkoły ( toaleta, szatnia) uczniowie mają obowiązek założenia maseczki/ przyłbicy
  • Uczniowie w świetlicy szkolnej korzystają z własnych przyborów, nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
  • Wykonanych prac nie zabierają do domu.
  • W salach świetlicowych nie ma zabawek, książek, puzzli, klocków.
  • Sale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę.
  • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, oraz w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk będą rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
  • Ograniczone zostają gry i zabawy kontaktowe.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.09.2020 roku.