Aktywna Tablica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza szkoła uczestniczy w programie rządowym "Aktywna Tablica". Dzięki udziałowi w programie dwie sale lekcyjne wyposażono w nowoczesne monitory dotykowe.

Monitory, które posiadamy stały się jednym z podstawowych narzędzi pracy nauczycieli. Wykorzystywane są na różnych przedmiotach zarówno w edukacji wczesnoszkolnej jak i w klasach IV-VIII.

Zajęcia lekcyjne wzbogacone zostaną o treści i ćwiczenia zawarte w multibookach i e-podręcznikach, które przedstawione są w atrakcyjny sposób, co bezpośrednio wpływają na zainteresowanie uczniów. Monitory wykorzystywane będą również do prezentacji filmów edukacyjnych oraz przygotowanych przez nauczycieli i uczniów prezentacji, ćwiczeń multimedialnych jako forma utrwalania już zdobytej wiedzy i umiejętności. Mamy nadzieję, że lekcje staną się dla uczniów jeszcze bardziej atrakcyjne.

Ciekawe zasoby w sieci: strony – linki dotyczące gier/innowacyjnych programów:
• www.learningapps.org – platforma 2.0 Larning Apps posiada zasoby i szablony do tworzenia własnych interaktywnych pomocy dydaktycznych z różnych przedmiotów (gry edukacyjne o różnym stopniu trudności i tematyce – zagadki, quizy). Umożliwia tworzenie ćwiczeń na tablicę interaktywną. www.learningapps.org jest bezpłatną platformą niewymagającą instalacji z dostępnymi szablonami do tworzenia online różnych ćwiczeń, prostych gier i innych pomocy do wykorzystania w procesie dydaktycznym przez nauczycieli różnych przedmiotów.
• Platforma Edmodo www.edmodo.com – edukacyjna witryna społecznościowa wspomagająca współpracę i komunikację nauczyciela i ucznia.
• Platformy TED-Ed www.ed.ted.com, Blendspace www.blendspace dawniej Edcanvas), umożliwiają przygotowanie, organizowanie i udostępnianie materiałów edukacyjnych czyli całej lekcji odwróconej (temat, cele, wklejenie filmu, przesłanie uczniom).
• www.EclipseCrossword.com - darmowy program do ściągnięcia w celu tworzenia krzyżówek.
• www.classdojo.com - narzędzie do oceny zachowania uczniów w klasie wykorzystujące elementy gryfikacji.
• www.zondle.com - strona do tworzenia własnych gier, zagadek, quizów o różnym stopniu trudności i tematyce z możliwością przesłania uczniom gry na emaila, facebooka.
• http://www.doppelme.com/ - strona umożliwiająca tworzenie awatara.
• http://www.sumdog.com - gry matematyczne, serwis dla uczniów i nauczycieli.
• http://grajlandia.pl/gry/gry-edukacyjne,18/1.html - gry edukacyjne dla najmłodszych.
• http://www.comonsensemedia.org/mobile-app-lists/common-sense-media-learning-awardwinners - propozycja i opis 50 aplikacji, gier i stron internetowych, które otrzymały najwyższą ocenę pod względem możliwości zastosowania w nauce do roku 2013.

 

Harmonogram działań międzyszkolnej sieci współpracy w programie Aktywna Tablica

  1. Stworzenie międzyszkolnej sieci współpracy, Jej celem jest rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych oraz wypracowanie narzędzi, scenariuszy, materiałów

  2. Spotkania nauczycieli wykorzystujących TIK w nauczaniu

    • Spotkanie nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych

    • Spotkanie nauczycieli klas 1-3

    • Spotkanie nauczycieli języków obcych

  3. Lekcje otwarte

  • 24.02.2020 r. - temat: Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. Jak się zachować przy stole? - klasa I
  • 04.02.2020 r. - temat: Części mowy powtórznie - klasa Va

 

SPRAWOZDANIE

Program Aktywna Tablica realizowany jest w naszej szkole od września 2019r. Pomaga on uczniom oraz nauczycielom rozwijać umiejętność stosowania nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej, co stanowi główny punktem w zapewnieniu wysokiej jakości edukacji.

Jest to program rządowy, który ma na celu dofinansowanie szkół w nowoczesną pomoc informatyczną i edukacyjną. W ramach programu nasza szkoła wzbogaciła się o dwa nowoczesne monitory interaktywny, które doskonale urozmaicają zajęcia. 

W związku z powyższym w  Naszej Gminie powstała:

Międzyszkolna sieć współpracy między nauczycielami stosującymi TIK w nauczaniu pomiędzy szkołami podstawowymi z terenu Gminy Bielawy

W skład naszej sieci wchodzą następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa im.  17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach
  • Szkoła Podstawowa w Oszkowicach
  • Szkoła Podstawowa im. Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Sobocie

 

Międzyszkolna sieć współpracy rozpoczęła swą działalność od spotkań informacyjno- szkoleniowych.

 W naszej szkole odbyły się dwa szkolenia, zorganizowane przez firmę Pro-Educo . Pierwsze spotkanie odbyło się 30 września  2019 r. i miało charakter informacyjno-organizacyjny.  Przeprowadzone zostało przez p. Monikę Pałuszyńską. Dotyczyło wykorzystania  monitorów dotykowych, ich funkcji, możliwości oraz oprogramowania dostępnego wraz z monitorem. 

Na drugim spotkaniu (20 listopada 2019r .) nauczyciele podczas zajęć warsztatowych mogli poznać , jak wy wykorzystać nowoczesne technologie do zajęć zarówno z uczniami młodszymi i starszymi. Nauczyciele pracujący samodzielnie na komputerach mogli wypróbować te techniki. W ramach samokształcenia nauczyciele wymieniali się pomysłami, jak lepiej można wykorzystać narzędzia TIK w pracy podczas zajęć lekcyjnych.

W ramach projektu w naszej szkole odbyły się dwie lekcje otwarte:

  • 24.02.2020 r. - temat: Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. Jak się zachować przy stole? - klasa I
  • 04.02.2020 r. - temat: Części mowy powtórznie - klasa Va

Zajęcia te pokazały jak dzięki wykorzystaniu na lekcji tablicy multimedialnej maksymalnie zwiększa się zaangażowanie i aktywność uczniów.  Możliwość zastosowania tego narzędzia jest wszechstronna i praktycznie nie ma granic. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie zgłaszali się do odpowiedzi, umiejętnie i swobodnie korzystali z tablicy interaktywnej. Zadania stawiane do wykonania dostosowane były do możliwości dzieci, pozwalały na aktywny udział w zajęciach, wzbogacenie wiedzy i umiejętności. Wykorzystanie nowoczesnych środków dydaktycznych wpłynęło w dużym stopniu na polepszenie jakości nauczania, lepszą komunikację z uczniami oraz sprawiło, że przekazywane treści będą lepiej zapamiętane i wykorzystane w praktyce.

W ramach projektu ,,Aktywna Tablica - sieć współpracy" odbyły się spotkania online z koordynatorem projektu p. Moniką Pałuszyńską oraz z wybranymi nauczycielami ze szkół podstawowych w Oszkowicach, Bielawach i Sobocie.  Spotkania on line odbyły się 02.06, 08.06 i 09.06. 2020 roku. Każde  trwało 60 minut. Podczas tych spotkań nastąpiła wymiana bieżących doświadczeń nauczycieli dotyczących zdalnego nauczania - w jaki sposób kontaktujemy się z uczniami, jak radzimy sobie z uczniami, którzy nie chcą uczestniczyć w zdalnym nauczaniu. Zostały omówione plusy i minusy nauczania na odległość. Podczas jednego ze spotkań zostały dokładnie omówione aplikacje, z których korzystają nauczyciele podczas zdalnego nauczania:

  • Testportal ( portal do tworzenia testów),
  • Learnin Apps (portal wspierajacy proces uczenia się i nauczania poprzez małe interaktywne i multimedialne moduły zwane aplikacjami. Moduły te mogą być wykorzystywane pojedynczo lub wplecione w większy zasób edukacyjny),
  • Wordwall (portal ten umożliwia zarówno tworzenie ćwiczeń interaktywnych, jak i do wydruku. Większość  szablonów jest dostępna w obu wersjach – interaktywnej i do wydruku).

Nastąpiła też wymiana informacji między nauczycielami, w jaki sposób korzystali z tablic interaktywnych podczas nauczania stacjonarnego w szkołach. Podsumowując, korzyściami ze stosowania tablic interaktywnych w procesie dydaktycznym są:

  • równoległe oddziaływanie na wiele zmysłów pozwala na szybkie i efektywne przyswajanie wiedzy,
  • lepsze zrozumienie poznawanych problemów i faktów,
  • łatwość operowania obrazem daje nauczycielom dużą elastyczność w przygotowaniu materiału do zajęć bez względu na stosowaną metodę nauczania,
  • większe zainteresowanie uczniów,
  • wykorzystanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej w procesie nauczania ze wszystkimi jej możliwościami bez konieczności przechodzenia do pracowni komputerowej,
  • wykorzystanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej osiągane jest dzięki zastosowaniu tylko jednego komputera z wideoprojektorem i tablicy interaktywnej,
  • stosowanie ćwiczeń interaktywnych,
  • możliwość wykorzystania w czasie zajęć dowolnych programów uruchamianych na komputerze (w tym programów edukacyjnych, a szczególnie multimedialnych).

W ramach sieci współpracy w programie ‘Aktywna Tablica’ zostały także przeprowadzone zajęcia języka angielskiego online na platformie Classroom w pakiecie GSuite dla szkół w usłudze Google Meet. Zajęcia poprowadziła p. Katarzyna Kamińska, anglista w Szkole Podstawowej w Oszkowicach. Na zaproszenia do udziału w zajęciach odpowiedzieli nauczyciele zarówno z tej szkoły, jak i ze szkół partnerskich w ‘sieci’, czyli ze Szkoły Podstawowej w Bielawach i Szkoły Podstawowej  w Sobocie. Zajęcia odbyły się w dniach 4, 5 i 10 czerwca z uczniami z klas 4-8. Podczas zajęć goście mogli zapoznać się z podstawowymi funkcjami aplikacji, wykorzystywanej do nauczania zdalnego  w SP Oszkowice, m.in.  udostępnianie ekranu oraz robienie notatek podczas zajęć. Był to niewątpliwie dobry przykład dzielenia się wiedzą.

      Dokonując podsumowania współpracy uczestników i udziału w międzyszkolnej sieci stwierdziliśmy, iż cele pracy sieci zostały zrealizowane. Treści i zagadnienia poruszane na spotkaniach były różnorodne i użyteczne, koordynator właściwie zarządzał czasem podczas spotkań oraz dbał o właściwy kontakt z uczestnikami sieci, przepływ informacji i komunikację w grupie. Nauczyciele nie wskazali słabych stron sieci, natomiast jako mocne strony wymienili: wymianę doświadczenia, wzbogacenie warsztatu pracy oraz miłą i życzliwą atmosferę.

 

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach
    ul. Parzew 20 99-423 Bielawy
  • 0468382621

Galeria zdjęć

Izba Pamięci Narodowej


Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.