Historia Patron Nadanie imienia szkole. Izba Pamięci Ceremoniał szkoły Historia 17 Pułku

Nadanie imienia szkole.

NADANIE SZKOLE IMIENIA 17 PUŁKU UŁANÓW WIELKOPOLSKICH

Szkoła Podstawowa w Bielawach nosi imię 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich już od ponad 20 lat. W swojej tradycji nawiązuje do bohaterskich czynów żołnierzy walczących o wolność naszej Ojczyzny. Bowiem 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich wchodzący w skład Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Armii Poznań stoczył pod Walewicami jedną z najbardziej krwawych bitew z najeźdźcą hitlerowskim. Wielu żołnierzy zginęło oddając swe życie za Ojczyznę. Ich ciała zostały pochowane na bielawskim cmentarzu. Pozostali przy życiu ułani walczyli na innych frontach II wojny światowej odznaczając się niezwykłym bohaterstwem. To właśnie na pamiątkę tych wszystkich żołnierzy 9 września 1984 roku Szkoła Podstawowa w Bielawach przyjęła imię 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Uroczystość odbyła się w Walewicach pod Pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą. Przybyło na nią wielu kombatantów, między innymi: Franciszek Wolny – inicjator nadania szkole imienia i sztandaru, generał Michał Gutowski, wachmistrz Tadeusz Wygaś, pułkownik Marian Węclewicz, wachmistrz Ludwik Kostera i wielu innych znamienitych gości

i ich rodziny.

Obok aktu nadania imienia (odczytanego przez ówczesnego Kuratora Oświaty i Wychowania w Skierniewicach Zenona Frątczaka) dyrektor szkoły Julian Pawłowski odebrał sztandar ufundowany przez żyjących żołnierzy Patrona i Komitet Rodzicielski.

W tym dniu został podpisany akt zaślubin gminy Bielawy i Rydzyny. Od tej pory te dwie szkoły w Polsce noszące imię 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich stale ze sobą współpracują i uczestniczą we wszystkich ważniejszych uroczystościach.

Na zdjęciu: akt podpisuje naczelnik miasta – gminy Rydzyna,

obok (od prawej) stoi K. Liberski – naczelnik gminy Bielawy,

płk  Franciszek Wolny, wachmistrz Ludwik Kostera.

Pułkownik Marian Węclewicz wręczył

dyrektorowi szkoły  - Julianowi Pawłowskiemu sztandar