Historia Patron Nadanie imienia szkole. Izba Pamięci Ceremoniał szkoły Historia 17 Pułku

Ceremoniał szkoły

Ceremoniał szkolny

Ważne wydarzenia w życiu szkoły, takie jak pożegnanie absolwentów, przyjęcie pierwszoklasistów w poczet społeczności szkolnej, coroczne obchody bitwy pod Walewicami nawiązują w swej tematyce do historii oręża polskiego.

Uroczystości te zawierają w sobie elementy ceremoniału Wojska Polskiego, a poczet sztandarowy, którego wybór ma corocznie uroczystą oprawę, występuje w strojach ułańskich ufundowanych przez kombatantów.

Każdy pamięta jak był pierwszakiem i składał ślubowanie na sztandar szkoły, witał go przyklękając i całując. W pamięci zostaje też pasowanie szablą ułańską na ucznia Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich

w Bielawach i składanie kwiatów w Izbie Pamięci.

Kończąc szkołę podstawową czeka uczniów podniosła uroczystość.

Będą składać ślubowanie na sztandar szkoły jako absolwenci. Szablą ułańską zostaną pasowani na absolwentów Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach.

W ramach sztafety pokoleń przekażą na ręce pani dyrektor chusty w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, by na ślubowaniu kl. I w kolejnym roku szkolnym, przekazała je  najmłodszym uczniom.

Składają kwiaty na grobach żołnierzy 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Zakończenie roku szkolnego w naszej szkole wiąże się nie tylko

z otrzymaniem świadectwa szkolnego. Uczniowie z klas IV-VI, którzy osiągają średnią ocen ze wszystkich przedmiotów 5 i więcej, nagradzani są specjalnym dyplomem opracowanym wraz z przedstawicielami pułku. Słowa jednego

z ułanów, płk w stanie spoczynku – Franciszka Wolnego, najlepiej oddają znaczenie tego dyplomu:

„Kierowani najlepszymi tradycjami patriotycznego

i obywatelskiego wychowania młodzieży, kombatanci uznali za celowe ustanowienie specjalnego dyplomu. Dyplom ten stwarzać będzie najwyższą formę kombatanckiego wyróżnienia osób, które w danym roku uzyskały najlepsze wyniki w nauce i pracy na rzecz szkoły i Gminy Bielawy.”

Istotne znaczenie ma fakt , że przy przyznawaniu dyplomu poza wynikami

w nauce uwzględnia się:

- działalność w organizacjach szkolnych,

- reprezentowanie szkoły w zawodach i imprezach kulturalno – oświatowych,

- zachowanie się ucznia w szkole i poza szkołą,

- wygląd zewnętrzny ucznia.

Przekazanie sztandaru nowemu pocztowi.

Więcej zdjęć dotyczących ceremoniału szkoły znajduje się w galerii.