Przeciwdziałanie otyłości- zdrowe nawyki żywieniowe

8 listopada 2018 roku odbyła się w naszej szkole akcja "Śniadanie daje moc", w której udział wzieli uczniowie klas I-VIII.

To wspólne przygotowanie w szkole zdrowego śniadania oparte jest na 12 zasadach zdrowego odżywiania uczniów. Uczniowie najpierw  założyli odpowiednie stroje- fartuszki, umyli ręce, następnie przygotowywali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie.Na stolikach znalazły się kolorowe kanapki. Przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach  i bez pośpiechu. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe. Akcja była wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła świadomość na temat zdrowego odżywiania.

W ramach Dni Profilaktyki pod koniec marca 2019 roku  naszą szkołe odwiedził pracownik PSSE w Łowiczu pani mgr Justyna Białecka z sekcji oświaty zdrowotnej, która przeprowadziła bardzo interesujące, rzeczowe zajęcia warsztatowe i wygłosiła wykład na temat:"Szkodliwość dymu tytoniowego".

Uczniowie klasy II  wykonali prace plastyczne i techniczne owoców i warzyw, które wyeksponowane zostały na korytarzu szkoły.

Z okazji Święta Patrona Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach dnia 8.09.2018  roku na gminnym boisku odbyły się XIV Ułańskie Biegi Szkół Podstawowych ku czci poległym i zmarłym ułanom. Organizatorem imprezy byli nauczyciele i rodzice Szkoły Podstawowej im.17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach. Biegi odbywały się
w 10 kategoriach wiekowych.. W zawodach wzięli udział uczniowie z następujących szkół:  SP Oszkowice, ZS Stary Waliszew,
SP Bielawy, SP Rydzyna. Dodatkowo odbył się bieg zwycięzców dla  niepodległej Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Uczestnicy imprezy mieli zapewniony poczęstunek i napoje. Każdy otrzymał okolicznościowy znaczek, medal. Zwycięzcy biegów otrzymali medale, dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe, szkoły natomiast puchary i piłki. Impreza odbyła się dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Łowiczu ,Wójta Gminy Bielawy oraz wielu instytucji i indywidualnych sponsorów.

XIV Ułańskie Biegi Szkół Podstawowych - 08.09.2018r.

Od listopada do grudnia 2018r w naszej szkole trwał konkurs plastyczny „Owoce i warzywa źródłem witamin, zdrowia i urody”,skierowany do uczniów klas IV-V szkół podstawowych z województwa łódzkiego. Organizatorem konkursu był OT KOWR w Łodzi.

Celem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, o tematyce propagującej zdrowe żywienie. Praca musiała być wykonana samodzielnie w formacie A4, dowolną techniką plastyczną np; rysowanie, malowanie czy wyklejanie. Praca konkursowa oceniana była pod względem stopnia trudności, pomysłowości oraz estetyki wykonania. Z naszej szkoły wysłane były trzy prace, wygrała środkowa praca Marcela Bendy.

I miejsce w konkursie zajął  uczeń Marcel Benda z kl.V, wygrał rower, o wartości 1200zł.

30 stycznia 2019 roku w ramach ferii zimowych, szkoła zorganizowała dla uczniów  wyjazd do Łodzi na lodowisko Bombonierka   oraz do kręgielni Król Kul. W kręgielni dzieci dobrze się bawiły.  Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Na lodowisku, uczniowie uczyli się i doskonalili  jazdę  na łyżwach. Niektórzy uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Wszyscy bawili się znakomicie.Uczniowie mieli możliwość poznawania sposobu aktywnego spędzania czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Szkoła Podstawowa im.17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach, przystąpiła do programu profilaktyki Falochron- jako systemowe zachowania w środowisku lokalnym ukierunkowane na wspomaganie ucznia w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu.

Cele programu:

• Integracja i koordynacja działań wszelkich służb, instytucji oraz organizacji podejmujących działania na rzecz zapobiegania zrachowaniom ryzykownym młodzieży i rozwiązywania problemów społecznych  w woj. mazowieckim.
  • Poszerzenie wiedzy i kompetencji z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych
    w środowiskach zaangażowanych w działania profilaktyczne.
  • Stworzenie Szkolnych Falochronów

Program Falochron w szkole realizowany był w okresie od 3 października 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku.