Szkolny Zestaw Podręczników na rok szkolny 2023/24 zamieszczony jest w zakładce dokumenty.
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej zostaną nieodpłatnie wyposażeni w podręczniki i ćwiczenia. Podręczniki do nauki religii kupują rodzice we własnym zakresie
Uroczyste zakończenie roku to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, a jednocześnie rozpoczynająca okres dwumiesięcznej beztroski.
Ósmoklasiści żegnają się ze szkołą na zawsze, zaś trzecioklasiści kończą I etap edukacyjny - edukację wczesnoszkolną.
Życzymy udanych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Nie od dziś wiadomo, że rower to znakomity środek lokomocji. Nasza szkoła promuje ten sposób rekreacji od wielu lat organizując szkolne wycieczki rowerowe.
14 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 5 odbyli taką wycieczkę po najbliższej okolicy. Trasa zaczynała się przed budynkiem naszej szkoły i prowadziła nad zalew w Głownie.
Były też chwilowe przystanki, podczas których mogliśmy zregenerować siły. Piękna pogoda pozwoliła nam zrealizować wyznaczone cele. Dystans 27 km pokonaliśmy w znakomitej kondycji i świetnych humorach. Wycieczka była bardzo udana, uczestnicy wrócili zadowoleni i...pozytywnie zmęczeni.
,,Spulchnię ziemię na zboczu i pestkę winogron w niej złożę
A gdy winnym owocem gronowa obrodzi mi wić
Zwołam wiernych przyjaciół I serce przed nimi otworzę...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć....”
Słowami piosenki Bułata Okudżawy 13 maja w środę rozpoczął się uroczysty apel, na którym zaprezentowano dorobek literacki naszej uczennicy Mai Mużdżyńskiej. W ten refleksyjny nastrój wprowadziły nas Weronika Rosiak i Wiola Krajniak, które przepięknie zaśpiewały te utwór.
Szczególnymi gośćmi na tym apelu byli rodzice Mai, którzy mogli wysłuchać jej utworów w wykonaniu uczennic z klas ósmych.
Usłyszeliśmy wiersze- ,, Srebrne gwiazdy” ( Athena Constanonou), ,, Pytania do zakochanych” ( Weronika Rosiak), ,, Wilk” ( Karolina Balewska), ,, Spowiednik” ( Joanna Sędziak), ,, Człowiek pechowy” (Athena Constantinou), ,, Upadłemu” ( Weronika Rosiak),,, 63 Dni Warszawy” ( Zofia Witczak), ,,Gdzieś w moim Idealnym świecie”( Maja Legęncka), ,, Z pamiętnika Kociarza” ( Wiktoria Walczak, Ewa Galant, Joanna Sędziak), fragment opowiadania ,, Niema rzeka”- Weronika Rosiak.
Całą uroczystość przepięknie poprowadzili – Maja Karolak i Nikodem Adamiak
Na koniec usłyszeliśmy piosenkę Grzegorza Turnaua ,,Naprawdę nie dzieje się nic” w wykonaniu Weroniki i Wioli, zaś wszyscy uczniowie wspólnie zaśpiewali wiersz Wisławy Szymborskiej ,, Nic dwa razy” .
Były emocje, a nawet pojawiły się łzy wzruszenia.....
Montaż poetycko- muzyczny przygotowany na ten apel miał charakter rozmowy z Mają. Zamieszczamy fragmenty wywiadu z Mają.
Maju, powiedz nam skąd u Ciebie ta pasja do pisania?
Trudno jest mi stwierdzić, kiedy dokładnie pojawiła się ta chęć tworzenia, ale mogę snuć podejrzenia, skąd pochodzi. Prosto z niewypowiedzianych emocji, którym daję upust w swojej literaturze. Pisząc nie myślę o układaniu zdań tak, by brzmiały „dobrze” – to przychodzi samo, jeśli czuje się tę pasję.
Twoje wiersze zostały docenione przez jury, zajęłaś I miejsce w wojewódzkim konkursie. Co czułaś, kiedy ogłoszono wyniki, czy spodziewałaś się takiego wyróżnienia.
Przede wszystkim zupełnie się tego nie spodziewałam. Owszem – drobne wyróżnienie, umieszczenie jednego wiersza w tomiku pokonkursowym, było dla mnie możliwym scenariuszem. Aż tu nagle pierwsza nagroda. Nie pamiętam samego momentu odbierania nagrody, wchodzenia na scenę, bo moje emocje były tak duże, że nie zakodowały się w pamięci. Dziś tylko wiem, że dodały mi skrzydeł i jeszcze większej pasji. Później było tylko łatwiej – kolejne konkursy, inne jury, które doceniało mnie tak samo i powolne uświadamianie sobie, że to, co piszę, rzeczywiście ma odbiorców.
Maju, kolejne wiersze mają już bardziej charakter refleksyjny, pokazujesz nam w nich, że człowiek to istota egocentryczna, niedostrzegająca swoich wad, bojąca się przyznawać do błędów. Dlaczego właśnie taka tematyka?
Ponieważ chcę, aby czytelnik mógł spojrzeć na siebie, na ogół istoty ludzkiej i pomyśleć: ,,Tak, człowieczeństwo to nie tylko panowanie nad światem i zwierzętami, jak nakazał Bóg.” Człowiek jest czasem gorszy niż zwierzę. Chcę ukazywać wady ludzi i pokazywać, że brakuje w nas człowieczeństwa.
W swojej twórczości często nawiązujesz do tematyki wojennej, interesują Cię przeżycia ludzi z tamtych lat. Twoim ulubionym poetą jest Tadeusz Różewicz. Wiemy, że na Ogólnopolski Konkurs Literacki na opowiadanie o Płocku ,,Słowo wyrasta na ustach miasta” przesłałaś utwór pt. ,,Obrońca 1920”. Zajęłaś II miejsce. Powiedz, jak przygotowywałaś się do tego konkursu?
Czytałam kroniki płockie, wyszukiwałam informacji, porównywałam je. Niekiedy znajdywałam ogromne nieścisłości. Dowiadywałam się o podstawowych rzeczach i poznawałam nowe pojęcia. I w ten sposób powstało opowiadanie o Stefanie Zawidzkim – czternastoletnim obrońcy Płocka. Podczas napaści Kozaków na miasto, Stefan porwał się do heroicznego oporu i zginął z rąk bolszewików. Poznałam szczegółowo jego tragiczną historię i to, jak okrutna była jego śmierć i od razu zrozumiałam, że muszę opisać jego dzieje i szerzyć historię bohaterów naszego kraju.
Zastanawia nas tytuł twojego ostatniego utworu Niema rzeka
,,Niema rzeka” to opowiadanie o bitwie nad Bzurą. Opisuję w nim szczegółowo odbijanie Brochowa, przeprawy przez rzekę i wojenną rzeczywistość. Tytuł jest istotą tego, co widzimy dziś – cichą Bzurę, która była naocznym świadkiem starć i rozlewanej krwi. Ale zachowuje przejmujące milczenie, mimo że widziała więcej niż niejeden mężny żołnierz.
Z kolei w innym Twoim utworze widzimy, że umiejętnie wplatasz związki frazeologiczne, co świadczy o Twoim kulturze humanistycznej i znajomości najważniejszych dzieł- Biblii, mitologii. Przeglądając Twoje utwory, widzimy, że są one bardzo różnorodne gatunkowo. Czy już wiesz, w jakim kierunku chciałabyś podążać?
Jeżeli chodzi o poezję, to chciałabym kontynuować rozwijanie się w wielu nurtach, które jednak sprowadzałyby się do jednej tematyki – wad istoty ludzkiej. Natomiast w opowiadaniach chcę nawiązywać do tematyki historycznej, wojennej. Chcę szerzyć tragiczne losy naszej ojczyzny.
Ostatnie Twoje wiersze składają się na cykl ,, Pamiętnik Kociarza”. Przedstawiasz w nich sytuacje baśniowe, abstrakcyjne, surrealistyczne.
Czy jest to świadomy zabieg językowy?
Owszem, świadomie wykreowałam w swoim pamiętniku świat abstrakcyjny. Nie chcę, by szufladkowano mnie i moją twórczość. Nie chcę, by moja poezja była przewidywalna. Wciąż rozwijam swój warsztat literacki i kształtuję sposoby na wyrażanie emocji. W końcu literatura opiera się na przeżyciach wewnętrznych jednostki. Szukam metod na dotarcie do każdego odbiorcy, bo nie wszyscy lubią nurt patriotyczny, obyczajowy czy też – jak w Pamiętniku Kociarza – surrealistyczny, oniryczny. Staram się, aby każdy w mojej twórczości mógł znaleźć kawałek siebie.
Fotorelacja w albumie fotograficznym.
Jaka jest jakość powietrza w Bielawach dowiesz się klikając w poniży link
16 maja uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcami uczestniczyli w pielgrzymce do Lichenia.
Tam uczestniczyli we Mszy świętej dziękując za szczęśliwe osiem lat pobytu w szkole podstawowej, a tym samym zakończenie pewnego etapu w swoim życiu oraz prosząc dobre wyniki na egzaminie.
Zwiedzili Kościół św. Doroty, kaplice ks. Papczyńskiego, Jana Pawła II i 108 męczenników , apartamenty papieskie, muzeum oraz modlili się na Golgocie.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
Szkolny Tydzień Profilaktyki już na stałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń w naszej szkole. W tym roku odbyły się w dniach od 27 kwietnia do 11 maja 2023 roku. Naszym celem było propagowanie zdrowego stylu życia. Podjęliśmy wiele działań, między innymi: pogadanki profilaktyczne nt:"Jak chronić się przed różnego typu uzależnieniami,, "Jak czyste powietrze wpływa na zdrowie psychiczne,, odbyły się zabawy taneczne, pogłębialiśmy wiedzę dotyczącą zagrożeń behawioralnych oraz zwróciliśmy uwagę na zdrowe odżywianie przygotowując zdrowe kanapki i desery pelne witamin.
Szkolny Program Profilaktyki w naszej szkole dostarczył wiele pozytywnych wrażeń. Dziękujemy naszym gościom za czynny udział w naszych przedsięwzięciach. Jesteśmy wdzięczni Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Bielawach za pomoc i wsparcie finansowe w realizacji zadań Szkolnych Dni Profilaktyki.
10 maja 2023 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w wielkim sianiu łąki kwietnej w kompleksie pałacowo-parkowym w Walewicach. Pobito przy okazji Rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób siejących łąkę kwietną jednocześnie”.
Wydarzenie organizowane zostało w ramach projektu „Województwo łódzkie Ogrodem Polski”, polegającego na podejmowaniu szeregu inicjatyw, przyczyniających się do poprawy jakości życia mieszkańców województwa.
Konkurs na opowiadanie o Płocku „Słowo wyrasta na ustach miasta”- rozstrzygnięty. Nasza uczennica Maja Mużdżyńska znalazła się wśród laureatów konkursu, zajmując II miejsce w kategorii niepełnoletni. Maja napisała opowiadanie pt. ,, Obrońca 1920”, którego akcja dzieje się w czasie I wojny światowej i ukazuje postać Stefana Zawidzkiego – 14- letniego obrońcę Płocka. Organizatorem konkursu jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.
Warto przypomnieć, że nasza uczennica odniosła już wiele sukcesów literackich, jej talent został doceniony w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich.
Czekamy na wyniki XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego
„O Herb Grodu Miasta Chrzanowa”, którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Maja wzięła udział w dwóch kategoriach tematycznych- wiersze dowolne i związane z miastem Chrzanów.
Uczennica ma już napisaną pracę pt. ,, Chryzantema” na VI EDYCJĘ Ogólnopolskiego Konkursu im. Bolesława Prusa na opowiadanie dla młodzieży. Organizatorem konkursu jest Fundacja Kultury WOBEC.
Maja próbuje swoich sił w różnych formach literackich, cały czas doskonali warsztat pisarski pod kierunkiem swojej nauczycielki języka polskiego - pani Marzeny Topolskiej. W wieku 12 lat napisała powieść pt. ,,Dingo- wilk wybrany”. Jest bardzo zdolną uczennicą, osiąga wysokie wyniki w nauce, cechuje ją duża wrażliwość. W swojej twórczości często nawiązuje do tematyki wojennej, interesują ją przeżycia ludzi z tamtych lat. Jej ulubionym poetą jest Tadeusz Różewicz.
Maja to bardzo dojrzała i wrażliwa nastolatka. Jesteśmy dumni z jej osiągnięć. Cieszymy się, że mamy w szkole tak utalentowaną uczennicę.
Opowiadanie pt. ,, Obrońca 1920” możecie przeczytać, klikając w link poniżej.
W roku szkolnym 2022/23 w naszej szkole realizowany był rządowy program Aktywna tablica Specjalne Potrzeby Edukacyjne”.
Całkowity koszt programu wyniósł 43750 zł w tym : dotacja 35000zł , wkład własny gminy 8750 zł.
Przyznana kwota umożliwiła nam zakup komputera wraz z oprogramowaniem, pomocy dydaktycznych do pracy z uczniami ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki przyznanej dotacji i wyposażeniu szkoły w profesjonalne pomoce, możemy rozbudzić wyobraźnię dziecka i dłużej utrzymać jego uwagę na omawianym zagadnieniu, zajęcia specjalistyczne i lekcje stają się ciekawsze, a wykorzystywanie programów, gier edukacyjnych i ćwiczeń interaktywnych sprawia, że uczniowie są bardziej zaangażowani, a co za tym idzie łatwiej przyswajają wiedzę.
W ramach udzielonego wsparcia finansowego zakupione zostały:
– Zestaw komputerowy i urządzenie interaktywne.
– Pakiet programów multimedialnych do pracy z dziećmi z SPE. Są to:
W roku szkolnym 2022/23 realizowany był projekt pn. „Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach” dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Całkowity koszt projektu wyniósł 56 575,00 zł w tym : dotacja WFOŚiGW w Łodzi – 53 695,00zł, wkład własny gminy –2880,00zł.
W ramach projektu:
W dniu 12 kwietnia 2023r na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 CKZ im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu odbyły się zmagania uczniów szkół podstawowych w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
W wydarzeniu, którego organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu, udział wzięło 18 drużyn z 12 szkół podstawowych z Łowicza i powiatu łowickiego.
Konkurs został zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych - młodszej (roczniki 2011-13) i starszej (2008-2010).
Zwycięzcami w młodszej kategorii zostali uczniowie naszej szkoły w składzie:
Kacper Ulatowski, Leon Grzegory, Dawid Legęncki
Wykazali się oni znajomością prawa o ruchu drogowym (test wiedzy) oraz bezbłędną jazdą rowerem po miasteczku ruchu drogowego i na torze sprawnościowym. Dodatkowo sprawdzana była umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Drużyna w tym samym składzie reprezentować będzie powiat łowicki podczas eliminacji wojewódzkich Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Piotrkowie Trybunalskim.
W starszej kategorii wiekowej nasza drużyna w składzie:
Ignacy Michałek, Jan Sobieszek, Maciej Bryk zajęła szóste miejsce. (za rok będzie lepiej!!!)
Wszystkim uczestnikom dziękujemy.
Nasza uczennica Maja Mużdżyńska ponownie najlepsza w konkursie poetyckim.
Zamieszczamy werdykt jury XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Korczaka Płock, 28 marca 2023 r.
Jury XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Korczaka w składzie:
po wnikliwiej analizie nadesłanych 63. zestawów wierszy, zdecydowało o następującym podziale nagród i wyróżnień:
Kategoria 12 – 15 lat
I nagroda
Maja Mużdżyńska, 14 lat, godło „Niebieski Młyn” za wiersze „Z pamiętnika kociarza” i „Milcz”
Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach
Wyniki konkursu pod linkiem
Maja przesłała na konkurs zestaw trzech wierszy, zachęcamy do ich przeczytania. Wiersze znajdziecie w linku poniżej.
Gratulujemy!
W roku szkolnym 2022/2023 uczennica klasy VIIIA Maja Mużdżyńska została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego.
Organizatorem Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych na terenie województwa łódzkiego jest Łódzki Kurator Oświaty
Konkursy składają się z 3 etapów- szkolny, rejonowy i wojewódzki. Aby przejść do kolejnego z nich, należy osiągnąć wymagany procent poprawnych odpowiedzi- etap szkolny- 80 %, etap rejonowy- 85%, etap wojewódzki 90%
Maja wykazała się nie tylko wiedzą i umiejętnościami wskazanymi w podstawie programowej z języka polskiego, ale również wiedzą wykraczającą poza podstawę programową z danego przedmiotu.
Nasza uczennica zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, który odbył się 20 marca w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Maja rozwiązywała test składający się z 30 zadań, na jego napisanie miała 120 minut. Mai zabrakło tylko 4 punktów, by uzyskać tytuł laureata konkursu.
Gratulujemy Mai sukcesu i zachęcamy naszych uczniów do uczestnictwa w konkursach. Uzyskanie tytułu finalisty z tego konkursu gwarantuje Mai dodatkowe 7 punktów podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi, dlatego 14 marca 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
Z tej okazji lekcje matematyki w klasach 4-8 były poświęcone tej właśnie niezwykłej liczbie.
W tym dniu uczniowie oglądali filmy dotyczące liczby pi, przygotowywali plakaty, rozwiązywali testy wiedzy, szukali wyrazów z pi, rozwiązywali rebusy oraz tworzyli wiersze, w których liczba liter w poszczególnych wyrazach odpowiadała kolejnym cyfrom rozwinięcia liczby Pi.(wiersze można przeczytać klikając w link, który znajduje się poniżej)
Atrakcją tego dnia było skosztowanie ciasteczek w kształcie litery pi upieczonych przez uczniów. Foremki do ciastek wydrukowane były na drukarce 3D.
Z okazji obchodów Święta Liczby PI w naszej szkole pojawił się Tajemniczy słoik wypełniony cukierkami. Zabawa polegała na wskazaniu liczby cukierków znajdujących się w słoiku. Policzyliśmy cukierki i już wiemy, ile ich było w słoiku(499). Nikomu nie udało się podać dokładnej liczby, ale jedna osoba była bardzo blisko i to ona właśnie otrzymała nagrodę-zawartość słoika. Zwycięzcą został Damian Fabijański uczeń klasy 3.
Obchody święta liczby Pi dostarczyły wszystkim dużo dobrych emocji i świetnej zabawy.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
W wyniku postępowania rekrutacyjnego do klasy I Szkoły Podstawowej im.17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach na rok szkolny 2023/24 wpłynęło ogółem 21 wniosków i zgłoszeń. Wszyscy kandydaci zostali zakwalifikowani do przyjęcia do klasy pierwszej.
,,Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt...”
Dzień Kobiet w naszej szkole był dniem bardzo uroczystym. W klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę.
I te małe, i te większe kobiety zostały powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami. A wszystko to za sprawą chłopców z naszej szkoły, którzy przygotowali na ten dzień dla dziewczynek i pań wiele niespodzianek i atrakcji. Jedną z nich był apel, na którym uczniowie zaprezentowali oszałamiające układy taneczne. Odbył się też konkurs na Miss Szkoły. Na zakończenie chłopcy złożyli życzenia.
Wszystko to odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i dziewczyny.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
Protokół z wyboru oferty
„ Dostawa oleju opałowego dla Szkoły Podstawowej w Bielawach”
Zamawiający:
Szkoła Podstawowa im.17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach zawiadamia , że w postepowaniu prowadzonym w trybie zapytania ofertowego na „ Zakup i dostawę oleju opałowego do Szkoły Podstawowej im.17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach w dniu 21.02.2023 r. o godz. 14:00 dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty.
W odpowiedzi na zapytanie ofertowe złożono 4 oferty.
1. „ DAMO” sp. z o.o spółka komandytowa , 99-400 Łowicz ul. Małszyce 2d/2
Wartość całego zamówienia brutto 91 512,00 zł.
2. „ Koper” sp. Jawna Pilaszków 18, 99-400 Łowicz
Wartość całego zamówienia brutto 92 299,20 zł.
3. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Trans –OLL Jarosław Kwiatkowski, Felicjanów 11A 62-719 Władysławów
Wartość całego zamówienia brutto 91 118,00 zł.
4. Transport Handel Janusz Wojda 99-400 Łowicz, ul. Podgórna 21
Wartość całego zamówienia brutto 91 708,80 zł.
Za najkorzystniejszą Zamawiający uznał ofertę złożoną przez:
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Trans –OLL Jarosław Kwiatkowski, Felicjanów 11A 62-719 Władysławów.
Dyrektor szkoły:
Wiesława Kotecka
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.