20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji Praw Dziecka – najważniejszego międzynarodowego dokumentu poświęconego dzieciom. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich najbardziej potrzebujących rówieśników – tych, których prawa często są łamane.
W naszej szkole również obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień. We wtorek 20 listopada wszyscy uczniowie spotkali się na apelu, na którym uczennica klasy VII przeczytała list rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka (list_prawa_dziecka_2018.pdf), a następnie przedstawiciele SU przypomnieli prawa dziecka zawarte w Konwencji.
16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji . Z tej okazji Samorząd Uczniowski przedstawił prezentację multimedialną, której celem było uświadomienie uczniom, czym jest tolerancja, jakie są przyczyny i przejawy nietolerancji. Po apelu uczniowie klas I-VIII rozmawiali z wychowawcami na temat tolerancji dla inności, różnych poglądów, statusu materialnego. W tym dniu każdy miał okazję indywidualnie zastanowić się nad własną postawą w tym zakresie.
Ślubowanie klasy I
Tegoroczni pierwszoklasiści mieli szczęście ślubować w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość ta odbyła się 09.11.2018r. W tym dniu uczniowie pochwalili się m.in. wiedzą na temat zasad dobrego zachowania, znajomością symboli narodowych oraz tańcem i śpiewem. Występ przygotowała wychowawczyni S. Stawińska oraz nauczyciele wspomagajacy p. J.Sut oraz p.J. Pawlata. Następnie p. dyrektor Wiesława Kotecka dokonała pasowania na ucznia szablą ułańską. Jest to już wieloletnia tradycja, gdyż nasza szkoła od ponad trzydziestu lat kultywuje pamięć o żołnierzach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe rozetki, upominki od zaproszonych gości, od kolegów i koleżanek z klasy II oraz zestaw gier od rodziców pierwszoklasistów. Na koniec uczniowie złożyli kwiaty w Izbie Pamięci Narodowej. Po uroczystości rodzice zaprosili gości i pierwszaków na poczęstunek.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie uczniów klasy I.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka klas I-III do Warszawy.
W dniu 08.11.2018r. uczniowie kl I-III zwiedzali fabrykę bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Ręczne wytwarzanie tych ozdób to ciekawy, wieloetapowy i bardzo pracochłonny proces. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia tego z bliska.
Zwiedzanie połączone było z warsztatami. Z wielkim zapałem dzieci dekorowały bombki, które potem zabierały do domu. Była to świetna zabawa.
Kierownik wycieczki: Dorota Gawrysiak
Opiekunowie: Joanna Pawlata, Sławomira Stawińska, Monika Kostrzewa
Zdjęcia zostały dodane do galerii W krainie bombek..
Warszawa, 8 listopada 2018 roku
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,
w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.
W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.
Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.
Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.
Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.
Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej Główny Inspektor Sanitarny
W dniu 5 listopada 2018r, w naszej szkole odbył się konkurs kulinarny „Jem smacznie, zdrowo i kolorowo”, w którym udział wzięli uczniowie kl. VI. Celem konkursu jest propagowanie idei zdrowego stylu życia w tym racjonalnego odżywiania oraz podkreślenie znaczenia świadomych wyborów żywieniowych. Uczniowie przygotowali DANIE OBIADOWE, którego ideą przewodnią była KUCHNIA ŁODZKA jako przykład 4 kultur.
Uczennice wykonały zdjęcie potrawy oraz opracowały ulotkę informacyjną dotyczącą ilości składników potrzebnych do wykonania porcji dla 1 osoby, sposobu przygotowania potrawy od podstaw, wartości odżywczej i kalorycznej 1 porcji.
W etapie szkolnym udział wzięły 2 zespoły:
- I zespół w składzie: Dawid Pietrzak i Malwina Starzyńska przygotowali danie obiadowe „Placki ziemniaczane”.
- II zespół w składzie: Andżelika Szcześniak i Liwia Dziedziela przygotowali „Zupę zalewajkę”
Joanna Gabryelczyk
Karolina Bursiak
Świętujmy razem 100-lecie Odzyskania Niepodległości!
9 listopada, w piątek, równo o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie naszej szkoły wezmą udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Akcja jest częścią obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami uprzątnęli mogiły żołnierskie znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Bielawach.
Dnia 29 października Rada Rodziców wraz z opiekunem SKO p. Karoliną Bursiak przeprowadziła zbiórkę makulatury i aluminium. Byliśmy mile zaskoczeni odzewem ze strony rodziców, dzieci i wychowawców związanym ze zbiórką. Przywieziono do szkoły około 4 ton makulatury, 700 kg tektury i 118 kg aluminium. Uzyskaliśmy ze skupu surowców wtórnych w Głownie 1777 zł. Pieniądze ze zbiórki jak co roku zostaną w całości wykorzystane na paczki choinkowe dla dzieci naszej szkoły. Była to piąta z kolei zorganizowana zbiórka makulatury i aluminium, ale w tym roku przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nigdy jeszcze nie uzyskaliśmy takiej kwoty.
Dziękujemy !!!
24 października 2018 roku klasa IVa i IVb, udały się na wycieczkę dydaktyczną do oddziału Banku PKO BP I Oddział w Łowiczu pod opieką opiekuna SKO p. Karoliny Bursiak oraz wychowawców klas p. Marzeny Topolskiej – kl. IVa i p. Katarzyny Owczarek – kl. IVb.
W czasie wycieczki pracownice banku zapoznały uczniów z funkcjonowaniem Banku PKO BP, z ofertą usług bankowych oraz z obowiązkami i czynnościami wykonywanymi przez osoby pracujące w banku. Uczniowie spotkali się także z dyrektorem banku w jego gabinecie i przez chwilę mogli zasiąść na fotelu dyrektora. To była bardzo interesująca lekcja ekonomii.
Po wizycie w banku udaliśmy się na przepyszną pizzę do pizzerii DaGrasso
Zdjęcia zostały dodane do galerii Z wizytą w banku.
24 października 2018 r. uczniowie klasy VI brali udział w V Forum Ekologicznym „Ratując pszczoły – ratujesz ludzkość”, którego organizatorem był ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie. Uczestniczyli w wykładach tematycznych z zakresu rodzajów pszczół i ich codziennych zajęć oraz pracy pszczelarza.
Po wykładach nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego na plakat pt. „Znaczenie pszczół w przyrodzie”. Wyróżnienie otrzymała Tatiana Wojtera, a pozostali uczniowie biorący udział w tym konkursie nagrody pocieszenia w postaci czekolad.
Po degustacji zdrowego, żytniego chleba ze smacznymi dodatkami i miodem nasi uczniowie brali udział w grze terenowej ”W pogoni za miodem”.
Więcej zdjęć w galerii V Forum Ekologiczne.
W dniach 8-10 października w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka kasztanów. Przez trzy dni można było przywozić do szkoły swoje zbiory, gdzie zostały przez nas zważone i przypisane do danej klasy. 12 października przyjechała po odbiór firma z Opoczna, która zajmuje się suszeniem ziół i owoców. Ogółem uzbieraliśmy ponad 2300 kilogramów i otrzymaliśmy 1780 zł. Pieniądze ze zbiórki zostały oddane klasom, gdzie klasowa Rada Rodziców wraz z wychowawcą ustali na co przeznaczyć uzyskaną kwotę.
Dziękujemy !!!
Dnia 29.10.2018r odbyło sie w szkole spotkanie uczniów klas I-III z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu. Tematyka dotyczyła bezpieczenstwa uczniów: na drogach,w szkole, w domu. Poruszono także temat niewłaściwych zachowań. Była to ciekawa, a zarazem bardzo potrzebna pogadanka.
Przypominamy, że dzień 2 listopada jest dniem wolnym
od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W tym dniu organizowane są zajęcia opiekuńcze.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Policyjna Akademia Bezpieczeństwa: uczniowie SP w Bielawach najlepsi!.
Julia Nikodemiak i Maciej Bryk, uczniowie Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach, zwyciężyli w powiatowych zmaganiach w ramach 13. edycji Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie w ramach programu prewencyjnego Policyjna Akademia Bezpieczeństwa.
Konkurs odbył się dziś (16 października) w Szkole Podstawowej nr 4 w Łowiczu. W zawodach wzięły udział dzieci z aż 28 szkół z terenu powiatu łowickiego. Każdą szkołę reprezentował dwuosobowy zespół drugoklasistów: dziewczynka i chłopiec.
Dzieciaki musiały rozwiązać pisemny test z wiedzy o bezpieczeństwie, a także pokonać tor przeszkód, który sprawdził ich sprawność fizyczną. Nad bezpieczeństwem uczestników i prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali łowiccy policjanci z zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii oraz dzielnicowi.
- Celem konkursu jest popularyzowanie zasad poszanowania i przestrzegania przepisów prawa, utrwalenie zdobytej wiedzy z zakresu ogólnego bezpieczeństwa oraz w ruchu drogowym, a także propagowanie zasady fair-play podczas rywalizacji sportowej oraz w trakcie kibicowania - informuje podkom. Urszula Szymczak, rzecznik prasowy łowickiej policji.
W konkursie najlepiej wypadli uczniowie Szkoły Podstawowej w Bielawach: Julia Nikodemiak i Maciej Bryk, którzy przygotowywali się do zawodów pod opieką Doroty Gawrysiak. Duet ten będzie reprezentował powiat łowicki w finale wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 16 listopada w Łodzi.
Dzień Edukacji Narodowej
Muzyczny koncert życzeń przygotowali swoim nauczycielom uczniowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 15 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego padło dużo ciepłych słów. Uczniowie dziękowali za edukację, troskę, wyrozumiałość, opiekę i wychowanie nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty. Słowo “dziękuję” można było usłyszeć wielokrotnie. Repertuar muzyczny był bardzo różnorodny. Uczniowie każdej klasy przygotowali piosenki, wiersze. Radość i szczęście z pobytu w nowej szkole wyśpiewali pierwszoklasiści. Można było usłyszeć znane nam wszystkim piosenki “Wszystkiego najlepszego” czy “Nauczyciel dobrze wie.” Nie zabrakło też współczesnych utworów w nowych aranżacjach, a także popisów akrobatycznych.
Regulamin konkursu literackiego pt: “Smog”
I Organizatorzy Organizatorem konkursu literackiego pt: “Smog” jest Szkoła Podstawowa w Bielawach.
II Cele konkursu:
1. Podniesienie świadomości ekologicznej
2. Zrozumienie konieczności podejmowania działań antysmogowych.
3. Rozwijanie zdolności literackich uczniów.
4. Uwrażliwienie na piękno przyrody.
III Warunki uczestnictwa w konkursie
1. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: Kategoria I- uczniowie klas IV-V Kategoria II – uczniowie kl. VI- VIII
2. Zadaniem uczniów jest napisanie wiersza o tematyce związanej z zanieczyszczeniem powietrza.
3. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić jeden wiersz.
4. Do konkursu można zgłosić tylko wiersz własny, nigdzie nieopublikowany w innych konkursach.
5. Utwór poetycki należy napisać na komputerze ( czcionka Times New Roman, wielkość czcionki 12pkt )
6. Tekst wiersza w formie drukowanej powinien mieścić się na jedne stronie formatu A4.
7. Utwór musi być opatrzony metryczką: imię, nazwisko, klasa.
8. Wiersz na konkurs należy oddać do biblioteki szkolnej do 31 marca 2019 roku.
IV Terminy
1. Czas trwania konkursu- styczeń- marzec 2019
2. Rozstrzygnięcie konkursu- kwiecień 2019 V
Nagrody
1. Jury decyduje o zakwalifikowaniu prac do konkursu i przyznaniu nagród.
2. Trzem najlepszym uczniom w każdej kategorii wiekowej zostaną przyznane nagrody za miejsce I,II, III.
3. Komisja ma prawo przyznawania wyróżnień.
4. Prace niespełniające wymogów określonych w regulaminie nie zostaną dopuszczone do konkursu.
VI Kryteria oceny prac
1. Jury dokona oceny prac zgodnie z przyjętymi kryteriami: -Zgodność z tematem -Interesująca treść -Środki językowe -Poprawność ortograficzna, interpunkcyjna, językowa, stylistyczna.
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.