Historia Patron Nadanie imienia szkole. Izba Pamięci Ceremoniał szkoły Historia 17 Pułku

Izba Pamięci

ul. Parzew 20

99-423 Bielawy

Zapraszamy:

w piątek w godzinach 800-1300.

Zwiedzanie Izby w innym czasie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z sekretariatem szkoły.

Email: spbielawy@vp.pl

Wstęp wolny!

Izba Pamięci 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich mieści się w Szkole Podstawowej w Bielawach.

Izba Pamięci Narodowej w Szkole Podstawowej w Bielawach

W Szkole Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach znajduje się Izba Pamięci Narodowej, która powstała 12 września 1987r. Zbiory obejmują pamiątki dotyczące walk polskiego żołnierza i jego bohaterstwa w czasie drugiej wojny światowej.

Główne eksponaty to:

• seria zdjęć przedstawiających żołnierzy17 Pułku Ułanów Wielkopolskich i ich rodzin

• obrazy- zdjęcia przedstawiające Miejsca Pamięci Narodowej w państwach Europy Zachodniej, na terenach których znajdują się cmentarze polskich żołnierzy poległych w wyzwoleniu Europy z faszyzmu przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

• relacje i wspomnienia dowódcy 2 szwadronu – rot. Piotra Laskowskiego oraz wspomnienia płk. Ignacego Kowalczewskiego - dowódcy 17 Pułku Ułanów Wlkp.

• ,,Księga Pamięci”, w której składane są życiorysy i wspomnienia żołnierzy patrona szkoły oraz prowadzona korespondencja

• broszura dotycząca Armii Poznań oraz 3 biuletyny wydane przez Koło 17 – taków w Londynie

• album ,,Miejsca Pamięci Narodowej” z terenu gminy Bielawy

• świadectwa, dyplomy żołnierzy naszego patrona za osiągnięcia w swej służbie, które to zostały przekazane przez rodziny poległych lub też żyjących 17-taków

• sztandar szkoły ufundowany przez żołnierzy pułku i rodziców, przekazany szkole w 45 rocznicę bitwy pod Walewicami

• obraz olejny autora Wł. Kościelniaka przedstawiający żołnierzy 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich na Rynku w Rydzynie

• rzeźba z litego drzewa - popiersie Bolesława Chrobrego, którego imię nosił 17 Pułk

• dzieło plastyczne - makieta pomnika 1000-lecia Jazdy Polskiej

• mundury, w których występuje poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły w ważnych uroczystościach

• pamiątki przekazane przez rodzinę zmarłego Franciszka Wolnego - żołnierza 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

O bogactwie i wartości zbiorów świadczy fakt, że w Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Izb Pamięci Narodowej, ogłoszonym z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej, szkolna ekspozycja zajęła I miejsce w ówczesnym województwie skierniewickim.

W latach 2014/15 Szkolna Izba Pamięci Narodowej została zmodernizowana. Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze Środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.