Historia Patron Nadanie imienia szkole. Izba Pamięci Ceremoniał szkoły Historia 17 Pułku

O szkole

Historia

HISTORIA SZKOŁY

 

            Zapoznając się z opisem miasta z 1820 roku dowiadujemy się, że wieś Bielawy uzyskała prawa miejskie w 1403 roku nadane przez króla Władysława Jagiełłę. Już od pierwszych lat miasto miało gotycką świątynię murowaną, kolegium misjonarzy, szkołę i łaźnię.

         W albumie Studenta Uniwersytetu Krakowskiego zadziwiła liczba studentów rodem z Bielaw, którzy w XV i XVI wieku studiowali na tej uczelni. Razem było ich 20, pierwszym zapisanym był w 1414 roku Maciej syn Świętosława, a ostatnim w 1564 roku Jan syn Piotra. Tyle mówią źródła historyczne o początkach świetności szkoły w Bielawach.

Następne informacje pochodzą z okresu międzywojennego. Szkoła w tym czasie mieściła się w osadzie w budynku drewnianym. W latach 1927 – 1929 była to szkoła trzyklasowa. Z okresu międzywojennego zachowała się kronika szkolna z 1938 roku, z której dowiadujemy się, że w tym czasie była to szkoła pięcioklasowa o siedmiu oddziałach i pięciu siłach nauczycielskich. Wyposażona była w mapy, pomoce naukowe do nauki takich przedmiotów jak fizyka i chemia. Biblioteka szkolna składała się z 300 tomów. Kierownikiem szkoły był p. Stanisław Sosnowski.

      W 1938 roku został wybudowany nowy obiekt szkolny z inicjatywy starosty łowickiego, pułkownika w stanie spoczynku p. Maćkowskiego. Wówczas nastąpiła też zmiana miejsca usytuowania szkoły – nowy budynek znajdował się przy ul. Parzew. Wtedy też została zlikwidowana Szkoła Podstawowa w Zgodzie i dzieci z tamtego rejonu przeniesiono do Bielaw. Oficjalne otwarcie i wyświęcenie szkoły miało się odbyć we wrześniu 1939 roku, lecz wybuch wojny uniemożliwił to. W okresie okupacji uczniowie pobierali naukę w innych budynkach drewnianych w osadzie. Właściwy budynek szkolny zajmował Wermacht.

      Z lat 1939 – 40 zachowały się wszystkie arkusze ocen uczniów szkoły i dzienniki lekcyjne w formie zeszytów klas I, II i V.

Z dokumentów tych wynika, że kierownikiem szkoły do roku szkolnego 1944 – 45 była p. Julia Zaucka. Można to też stwierdzić na podstawie zachowanego świadectwa szkolnego ucznia klasy IV.

      W latach 1946 – 47 liczba uczniów w szkole wahała się w granicach 250 do 290, a kierownikiem placówki była p. Maria Brolikowa.

      Od roku 1951 kierownikiem szkoły zostaje p. Jan Iwański. W latach 1959 – 60 szkoła prowadziła również kursy dla dorosłych. Wówczas kierownikiem szkoły była p. Zenobia Danielewska.

Po roku 1961 p. Jan Iwański znowu zostaje kierownikiem szkoły.

W 1972 roku powołano jako jedną z pierwszych – pilotażową w powiecie łowickim, Zbiorczą Szkołę Gminną w Bielawach, a dyrektorem został p. Jerzy Ślachciak. Funkcję tę pełnił do 1978 roku.

      Od 1978 roku na dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej w Bielawach powołano     p. Juliana Pawłowskiego.

   W 1983 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu szkolnego, który został oddany do użytku 1 grudnia 1986 roku. Szkołę zbudowano systemem gospodarczym przy udziale społeczeństwa osady.

    Zbiorcza Szkoła Gminna w Bielawach obejmowała 3 punkty filialne: w Marywilu, w Janinowie i w Leśniewicach. Od 1980 roku kiedy zlikwidowano zbiorcze szkoły gminne, szkoła stała się placówką samodzielną, a dyrektorem został p. Julian Pawłowski, który pełnił funkcję dyrektora do 2001 roku.

W roku 2001 funkcję dyrektora objęła p. Wiesława Kotecka, która stanowisko to piastuje do chwili obecnej.

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach
    ul. Parzew 20 99-423 Bielawy
  • 0468382621

Galeria zdjęć

Izba Pamięci Narodowej


Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.