Biblioteka

Biblioteka szkolna oferuje użytkownikom bogaty, urozmaicony księgozbiór; lektury, beletrystykę, książki popularnonaukowe, słowniki, encyklopedie, kasety wideo i magnetofonowe, płyty CD. Do dyspozycji czytelników jest też 14 tytułów czasopism.

W ramach projektu Pracownie Komputerowe dla Szkół biblioteka została wyposażona w 4 komputery multimedialne oraz urządzenie wielofunkcyjne        ( drukarka, skaner, kopiarka). Centrum multimedialne posiada szybki, stały dostęp do Internetu z oprogramowaniem zabezpieczającym przed wyświetlaniem stron internetowych zawierających treści niepożądane.

Centrum Informacji Multimedialnej służy uczniom głównie jako źródło wiedzy i informacji. Czynne jest w godzinach pracy biblioteki.

Regulamin Biblioteki Szkoły Podstawowej w Bielawach im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich

1. Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną służącą przede wszystkim realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły.
  2. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
  3. Biblioteka gromadzi różnorodne materiały biblioteczne służące wypełnianiu zadań biblioteki szkolnej, niezależnie od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści, tzn: druki, dokumenty dźwiękowe, audiowizualne i elektroniczne.
  4. Od r. szkoln. 2014/2015 biblioteka gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe:
    a) podręczniki i materiały edukacyjne powinny być użytkowane przez okres co najmniej 3 lat,

b) biblioteka nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne mające postać papierową oraz zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych mających postać elektroniczną,

c) wypożyczanie i zwrot podręczników lub materiałów edukacyjnych podlega ewidencji (na karcie czytelnika).

1. Zbiory biblioteczne udostępniane są w wypożyczalni i czytelni.
  2. W bibliotece czynne jest centrum multimedialne, zasady korzystania
    z centrum określa odrębny regulamin.
  3. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków przez czytelników.
  4. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek.
  5. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki, w tym jedną lekturę obowiązkową, na okres 2 tygodni.
  6. Uczniowie przygotowujący się do konkursów mają prawo do większej ilości książek.
  7. Książki należy szanować, każde zauważone uszkodzenie zgłaszać bibliotekarzowi.
  8. Każdy użytkownik ponosi konsekwencje za zgubienie lub zniszczenie zbiorów bibliotecznych i jest on zobowiązany do odkupienia zgubionych lub uszkodzonych materiałów.
  9. Bibliotekarz ma prawo wskazać tytuł pozycji do odkupienia inny niż zgubiony.
  10. Pod koniec roku szkolnego książki (również podręczniki) należy zwrócić w określonym terminie do biblioteki.
  11. Biblioteka szkolna udziela informacji dotyczących posiadanych zbiorów, sposobu korzystania z katalogów, wydawnictw informacyjnych i innych materiałów znajdujących się w bibliotece.
  12. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej.
  13. Organem uprawnionym do zmiany i interpretacji postanowień regulaminu jest dyrektor szkoły.
  14. Decyzje w kwestiach z zakresu wypożyczania lub udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte
    w niniejszym regulaminie, podejmuje dyrektor szkoły.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2014.